Nowość! Płatności mobilne HCE w Alior Banku i mBanku

Nowość!-Płatności-mobilne-HCE-w-Alior-Banku-i-mBanku

Kolejne banki wycofują się z usług płatności zbliżeniowych funkcjonujących poprzez umowę z operatorem. Obecnie cała uwaga bankowców jest skupiona na innowacyjnej technologii HCE. Wdrożenie płatności mobilnych zapowiadają już nawet Alior Bank i mBank, pomimo tego, że aktywnie promują sprzedaż kart SIM NFC.

Technologia HCE (Host Card Emulation) jest przełomem na rynku płatności mobilnych. Korzystanie z tej nowoczesnej technologii nie wymaga od klienta podpisywania dwuletniej umowy z telekomem i nie wiąże się z koniecznością wymiany kart SIM. Do dokonania operacji zbliżeniowej potrzebujemy tylko telefonu z systemem Android 4.4 lub wyższym, który obsługuje technologię NFC. Na smartfona pobieramy z poziomu aplikacji mobilnej wirtualną kartę płatniczą, której bezpieczeństwo zapewnia dokonywanie transakcji za pomocą chmury.

Kto stawia na HCE?

Zbliżeniowe płatności mobilne w technologii HCE wprowadziły już banki: Pekao, Getin Bank, a niedawno także BZ WBK. Prace nad wprowadzeniem HCE są realizowane w Eurobanku oraz w PKO Banku Polskim. Obecnie mówi się coraz częściej, że nad wdrożeniem tej nowoczesnej technologii zastanawiają się nawet Alior Bank i mBank, pomimo iż są to instytucje związane z telebankami – T-Mobile Usług Bankowe i Orange Finanse. W interesie tych banków jest przede wszystkim promocja modelu z kartą SIM NFC.

Nie wszystkie banki rezygnują z SIM NFC

Alior Bank planuje wdrożenie systemu HCE w II kwartale przyszłego roku. Bank rozważa przygotowanie nowoczesnych rozwiązań tak, aby były gotowe na wejście do Polski systemów płatności Apple Pay i Samsung Pay. MBank tymczasem planuje wprowadzenie do swoich usług płatności zbliżeniowych wykorzystujących chmurę w pierwszym kwartale 2016 r. Pomimo wdrożenia HCE, mBank nie zamierza rezygnować ze współpracy z Orange Finanse. Klient nadal podczas jednej wizyty w Orange Finanse może podpisać umowę i otrzymać telefon NFC ze specjalną kartą SIM.

Banki rezygnują z SIM NFC

Inaczej do sprawy podszedł Raiffeisen Polbank, który uznał że płatności simcentryczne nie mają perspektyw i zakończył sprzedaż karty kredytowej T-Mobile, którą można było podpiąć do portfela MyWallet. Jej dotychczasowi posiadacze mogą nadal z niej korzystać, ale nie będzie ona już wydawana nowym klientom. Podobnie do sprawy podchodzi Getin Bank, który, po wprowadzeniu HCE, zrezygnował z rozwijania płatności simcentrycznych. Z usług tych nadal mogą korzystać dotychczasowi klienci.