Czy banki dają kredyty gotówkowe bez zaświadczeń o dochodach?

Czy-banki-dają-kredyty-gotówkowe-bez-zaświadczeń-o-dochodach?

Konieczności przedstawienia zaświadczenia o dochodach znacznie wydłuża proces pozyskania kredytów gotówkowych w bankach. Czy kredyt można dostać bez zaświadczeń o dochodach?

Generalnie banki stawiają klientom wysokie wymagania przy przyznawaniu kredytów. Formalności w bankach przy staraniu się o kredyt gotówkowych znacznie wydłużają całą procedurę udzielania kredytu. Jednym z dokumentów, które banki wymagają od swoich klientów jest zaświadczenie o dochodach, które trzeba uzyskać od pracodawcy. Nie zawsze możliwe jest uzyskanie zaświadczenie o dochodach od ręki, co sprawia, że kredyt możliwy jest do uzyskania dopiero po kilku dniach. W niektórych bankach można jednak skorzystać z ofert kredytów gotówkowych, które można pozyskać wyłącznie na podstawie oświadczenie o dochodach. 

Jakie warunki trzeba spełnić przy kredycie na oświadczenie?

Kredyt udzielany na podstawie wyłącznie oświadczenia o dochodach przedstawionego przez klienta nie jest standardową procedurą banku. Przy takich kredytach klient na specjalnych druku jedynie informuje bank o wysokości uzyskiwanych dochodów. Następnie takie informacje są dopiero weryfikowane ze strony banku. Oświadczenie ma z punktu widzenia prawa taką samą wartość jak zaświadczenie o dochodach uzyskane od pracodawcy, a poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu niesie ze sobą konsekwencje prawne. Atutem oświadczenia o dochodach w stosunku do zaświadczenie o dochodach jest to, że to na bank spada konieczność weryfikacji przedstawionych w dokumencie dochodów.

Jaki kredyt można tak pozyskać?

Na oświadczenie można uzyskać kredyty w różnych kwotach w zależności od wewnętrznych procedur banku. Najczęściej takie kredyty nie są udzielane powyżej kwoty 20 tys. zł. W nielicznych bankach można przy bardzo dobrej zdolności kredytowej uzyskać kwoty kredytu na oświadczenie sięgające 150 tys. zł. Nie bez znaczenia jest również to, czy klient posiada jakieś produkty bankowe w banku, w którym stara się o kredyt, jest stałym klientem, czy też nie korzystał przed staraniem się o uzyskanie kredytu gotówkowego w danym banku z żadnych produktów bankowych z jego oferty. Nowi klienci banku mogą liczyć na dużo mniejsze kwoty kredytu oraz mniej korzystne warunki kredytu gotówkowego, czyli wyższe oprocentowanie, opłaty czy prowizję. Stały klient wiąże się dla banku z mniejszym ryzykiem kredytowania. Kredyty gotówkowe na oświadczenie można pozyskać nawet na okres 10 lat, czyli dokładnie tak samo długi okres czasu jak w przypadku kredytów na zaświadczenie o dochodach. Niektóre banki mogą uzależniać przyznanie kredytu na podstawie oświadczenia o dochodach od okresu spłaty a także od wieku kredytobiorcy. W wielu bankach osoby powyżej 65 roku życia mogą uzyskać kredyt na krótszy okres czasu.