Polacy nie potrafią korzystać z kart kredytowych

Polacy-nie-potrafią-korzystać-z-kart-kredytowych

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie kredytu w banku jest karta kredytowa. Niestety, nasi rodacy nadal nie potrafią z nich korzystać.

Większość Polaków nadal nie zna zasad korzystania z karty kredytowej. Dla wielu właścicieli takich kart tzw. plastikowe pieniądze to jedynie łatwy dostęp do gotówki i jeszcze łatwiejszy do jej wydawania. Często nie wiedzą oni, co to jest okres bezodsetkowy, czyli w jakim czasie muszą rozliczyć się z bankiem, aby później słono nie zapłacić. Obecnie wiedza o zasadach korzystania z kart kredytowych jest większa niż w czasie wejścia kart kredytowych do obiegu bankowego, ale i tak jest ona niewystarczająca.

Comperia.pl podkreśla, że nadal około 17 proc. właścicieli kart kredytowych ma kłopoty z ich użytkowaniem, a konkretnie z rozliczeniem się w terminie z bankami. Akcja pouczająca jest prowadzona na szeroką skalę, ale właściciele kart kredytowych albo nie korzystają ze wskazówek, albo do nich nie trafiają. A przecież jest to proste: należy rozliczyć się z bankiem w terminie. Skutkiem nierozliczenia się są duże zadłużenia z tytułu niewłaściwego korzystania z kart kredytowych (należy odróżnić karty kredytowe od kart debetowych!). Zadłużenie z tego tytułu niestety nie spada, więc banki postanowiły zweryfikować swoje stanowisko w sprawie właścicieli kart kredytowych. Efektem tego jest znaczny spadek kart kredytowych w obiegu bankowym. W 2009 roku było ich aż 11 milionów sztuk, obecnie – prawie o połowę mniej. Teraz nie jest już tak łatwo o karty kredytowe jak na początku, kiedy banki wręcz wciskały je na siłę swoim klientom, posuwając się nawet do samoczynnego aktywowania.

Przed podpisaniem umowy o kartę kredytową należy dokładnie sprawdzać warunki umowy oraz regulaminy korzystania z kart. Wielu właścicieli kart kredytowych nie wie na przykład, że powinno się używać ich tylko do płatności bezgotówkowych, a nie do wypłacania pieniędzy z bankomatów, gdyż takie operacje są bardzo drogie. Nie brakuje też innych kosztów przy sięganiu po karty kredytowe, dlatego przy podejmowaniu decyzji trzeba się zapoznać tak z kosztami ubiegania się o karty kredytowe, jak i z kosztami związanymi z ich użytkowaniem.

Koszty mogą być wyższe, jeżeli nie będziemy wiedzieli, jak się posługiwać kartą. W razie wątpliwości pytajmy, teraz bankom zależy na tym, aby wiedza właścicieli kart kredytowych była jak największa. Nie zapominajmy też, że istnieją doradcy finansowi, którzy nie tylko doradzą, jakie karty wybrać i jak dopasować je do możliwości finansowych klienta, ale także wytłumaczą, jak korzystać z plastikowych pieniędzy.