Kredyt z ubezpieczeniem czy bez – który wybrać?

Ubezpieczenie do kredytu to rozwiązanie, które najczęściej proponowane jest przez doradców bankowych klientom poszukującym taniej pożyczki. Czy jako konsument warto na nie postawić?

Kredyty gotówkowe, hipoteczne, a także samochodowe są coraz częściej oferowane w pakiecie z polisą ubezpieczeniową. Z pewnością ci, którzy rozglądali się za jakąś pożyczką i sprawdzali różne możliwości finansowania, już się z tym zetknęli. Polisa ubezpieczeniowa do kredytu to najczęściej kwestia opcjonalna. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre banki wymagają od nas wzięcia takiego ubezpieczenia, konstruując oferty kredytowe w taki sposób, aby rezygnacja z ubezpieczenia była dla kredytobiorcy mało korzystna.

Odpowiedź na pytanie, czy kredyt z ubezpieczeniem jest dobrym rozwiązaniem czy też nie, nie jest wcale tak prosta. Oczywiście, jeśli chcemy wziąć kredyt w danym banku i bank wymaga od nas wykupienia polisy, to jakby sytuacja zostaje sama rozwiązana. W większości przypadków jednak klient ma możliwość wyboru. Co w takiej sytuacji robić? Czy warto wybrać kredyt z ubezpieczeniem, czy może jednak zrezygnować z tej możliwości? Wydaje się, że najlepiej przed podjęciem decyzji zastanowić się co traci, a co zyskujemy, posiadając taką polisę. Jeśli chodzi o nasze straty, to z pewnością wchodzi tu w grę strata czysto finansowa. Prawda jest taka, że polisa ubezpieczeniowa do kredytu to po prostu dodatkowe koszty takiego produktu finansowego. Przełoży się to na wysokość naszej raty. Zwykle koszt ubezpieczenia kredytu zależny jest od jego sumy. To oczywiście oznacza, że im wyższy kredyt, tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić w polisie ochronnej. Taki wydatek może dla nas okazać się niepotrzebny, jeśli uważamy, że nie będziemy mieć problemów ze spłatą należności.

Po stronie korzyści wynikających z ubezpieczenia kredytu znajdziemy takie kwestie jak choćby bezpieczeństwo oraz zabezpieczenie pożyczki. Zaczynając od bezpieczeństwa, można powiedzieć, że polisa kredytu działa tak jak polisa samochodu. Służy temu, abyśmy spali spokojnie i nie musieli się obawiać ewentualnych problemów i trudności, które mogą pojawić się na drodze życia. Polisy określają dokładnie sytuacje, które upoważniają nas do otrzymania pomocy ze strony ubezpieczyciela w zakresie spłaty wierzytelności, więc dzięki ubezpieczeniu nie trzeba będzie się bać, czy uda nam się spłacić wszystko w terminie. Dodatkowy atut polisy to fakt, że dla banków często stanowi ona alternatywne zabezpieczenie pożyczki.